Cosmoplus Güzellik Merkezi WhatsappCosmoplus Güzellik Merkezi MailCosmoplus Güzellik Merkezi TürkçeCosmoplus Beauty Arabic

MANTAR BAKIMI

Diğer adı ‘’Onikomikoz’’ olan mantar enfeksiyonu sadece kozmetik bir sorun değildir. Mantar enfeksiyonu tırnağın yapısını bozarak kalınlaşmasına ve sertleşmesine; aynı zamanda ayakta kötü kokuya da neden olur.

Tırnak Mantarının Oluşumunun Sebepleri;

Dar ayakkabı kullanımı,
Tırnak yaralanmaları ve bu yaralanma sonucu organizmaların yerleşmesi,
Havuz ortamları, halı saha tesisleri soyunma ve duş odaları,
Deri mantarının tırnağa bulaşması,
Ortak kullanılan terlik, tırnak makası, havlu vs.,
Sağlıksız ortamlarda yapılan manikür ve pedikür

İyileşme Süreci

Kalınlaşan tırnaklar inceltilir, kesilir ve mantar önleyici solüsyonlar iyileşme süresince kullanılır. Bakım acısız ve ağrısızdır. Seans sonunda hasta günlük hayatına döner. İyileşme süreci uzundur. 6-8 ay kadar bakım yapmakla beraber rahatsızlığın tamamen ortadan kalkması 1 veya 1,5 yıla kadar sürer.

Mantarlı tırnakların, kalınlaşmış tırnaklardan farkı çok belirgindir. Öncelikle, hissedilir ciddi bir kokusu olur, tırnağın altında sık-sık tırnak boşalması görülür, mayalı veya küflü olmasına göre yapısal değişiklikler saptanır.

Bu tip tırnakların bakımlarında özel freze cihazlarıyla tırnaktaki mantarlı kısım kavite edilir (tırnaktan arındırılır) ve mutlaka sabah-akşam topik (üstten) kullanımıyla gerekli kremin kullanılmasına devam edilmelidir (Mantar sporları 12 saatte bir bölünürler ve dolayısıyla ürerler).

Uzmanın uygun göreceği zaman aralıklarıyla (ortalama 30 ila 60 gün arasında bu süre hastanın yaşına ve doğal olarak tırnağının uzama süresiyle doğru orantılıdır. Genç hastalar daha sık ,ileri yaştaki hastalar daha seyrek ziyaretlerle) bakımı sıkı bir rejimle takip etmeli ve bakıma başladıktan ortalama 45 gün sonra tırnağın dip tarafından temiz tırnağın geldiği gözlenmelidir.

Unutulmaması gereken en önemli husus, tırnağımızın 3 katmandan oluştuğu ve mantarın bu katmanların arasında yaşamakta olduğudur.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.

Spot

SPOT