Cosmoplus Güzellik Merkezi WhatsappCosmoplus Güzellik Merkezi MailCosmoplus Güzellik Merkezi TürkçeCosmoplus Beauty Arabic

MEDİKAL AYAK BAKIMI

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımı insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı medikal olarak ayak sağlığı ile ilgilenen uzmanlarla yapılmaktadır. Özellikle diyabetli kişilerde ayaklarda his kaybı görülmesi ve his kaybından dolayı taşınan riskin büyük olması, diyabetik ayaklarda özel bakımların önemini artırmıştır.

Günlük hayatın ve sosyal çevrenin beraberinde getirdiği giyim tarzı, belki de en yoğun olarak ayakları etkilemektedir. Sert zemin, dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar, bilinçsiz uygulanan pedikür yanında yapısal olarak da eğer bir soruna yatkınlık varsa, büyük problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar ortalama her yüz kişiden 85’inde bir ayak problemi olduğunu göstermektedir. Zaman içinde değişime uğrayan ayaklarda, kemik ve eklem deformasyonları, batık, nasır, siğil, tırnak-deri mantarı ve terlemeye bağlı olarak oluşan çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak günümüzde ayaklar, tüm bu olumsuzluklardan medikal bakımlar ile korunabilir hale gelmiş ve oluşmuş problemler yine bu bakımlarla giderilebilmektedir.

Sağlıklı bir ayak için uygulanacak ayak bakımı sırasında dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken temel noktalar şunlardır:

a) Ayaklar da herhangi bir sağlık sorunu yoksa, ayaklar çorap ve ayakkabı içerisinde terlediğinden düzenli aralıklarla uygun sabunla yıkanmalı ve parmak araları unutulmadan iyice kurulanmalıdır.

b) Derinin nemini muhafaza etmek için ayak yıkandıktan ve kurulandıktan hemen sonra, derinin nemli kalabilmesi için uygun şekilde nemlendirmelidir (sprey, losyon, krem, merhem gibi).

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.

Spot

SPOT