Cosmoplus Güzellik Merkezi WhatsappCosmoplus Güzellik Merkezi MailCosmoplus Güzellik Merkezi TürkçeCosmoplus Beauty Arabic

Cildiniz Çiçek Açsın

Cildiniz Çiçek Açsın

Sadece estetik anlamda değil, sağlık anlamında da cildimizin temizlik ve bakımını önemsemek yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve sarkma gibi problemlerin önlenmesi açısından çok faydalıdır.

Yoksa UV ışınları, makyaj, serbest radikaller, sigara, stres, hava değişimleri ve yanlış beslenme cildimizi olumsuz etkiler ve genç yaşta olmamıza rağmen yorgun ve solgun görünmemize sebep olur.

Cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en önemli sağlık göstergelerindendir. Bu doğrultuda 20′li yaşlardan itibaren her bireyin temizlik, bakım ve koruma amaçlı olarak ayda bir kez cilt bakımı yaptırması büyük önem taşır.

Gün boyu dış etkenlere maruz kalan cildimizi temizlemek artık bir ihtiyaçtan çok zorunluluk haline gelmiştir. Ancak tabi ki temizleme denilince akla sadece su ile temizleme gelmemelidir. Çünkü su tek başına cildin alt tabakasına inmez ve gözeneklerin içinde biriken kirleri arındıramaz. İşte bu noktada devreye yüz yıkama jelleri girer. Sabah ve akşam olmak üzere; günde en az 2 defa kullanmanız gereken yüz yıkama jelleri cilt üzerindeki kirlerin yanı sıra, kimyasal maddelerin ve bakterilerin de temizlenmesini sağlar. Bakımlı bir cildin diğer aşamasını da tonikler oluşturur; gözenekleri sıkıştırmak için kullanılan tonikler, cildi rahatlatma ve stresten arındırma özelliğine de sahiptir. Temiz bir cildin en son süreci ise nemlendirici kremlerdir. Cildinizi jel ile temizleyip tonik sürdükten sonra nemlendiriciyle tamamladığınız günlük bakım sonrasında, pürüzsüz bir cilde sahip olmak o kadar da zor değildir.

Cilt bakımı yaparken doğru ürün seçimi çok önemlidir. Bakıma başlamadan önce kapsamlı bir cilt analizi yaptırarak hangi ürün grubunun kullanılması gerektiğine karar vererek planlamak gerekir. Böylece yağ, nem ve elastikiyet oranı hesaba katılarak cildin yağlı, kuru, normal olgun ya da hassas olduğuna karar verilebilir. Cilt yaşı her zaman gerçek yaşımızla doğru orantılı olmayabilir.

Sağlıklı bir cilt bakımı yaklaşık iki saat sürer ve bu süre içinde sıra ile süt ve tonik ile temizleme, peeling, ozon artı buhar, serum ve ampul emilimi yüz masajı, maske, yüksek frekans ve kremleme işlemleri uygulanır. Bu uygulamalar ile cilt temizlenir, tıkalı gözenekler açılır, kan dolaşımı hızlandırılır, cilt ölü hücre ve siyah noktalardan arındırılır; nem depo edici ve hücre yenileyici işlemlerle taptaze canlı bir görünüm elde edilir.

Cilt bakımı yaparken yaşa ve cilde göre doğru ürün kullanılması çok önemlidir. Bu sebeple sivilce, akne, leke ve kırışıklık bakımlarında cerrahi müdahale uygulamadan ve deri altına hiçbir madde enjekte edilmeden son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Ancak cildimizi temizlerken veya nemlendirirken birçok hata yapabiliyoruz. Örneğin, bir çoğumuz zaman darlığı nedeniyle göz ve yüz bölgesinde aynı ürünü kullanarak, temizlemek ister. İşte bu en sık yapılan yanlışlardan bir tanesidir. İkinci sık yapılan hata ise, çocuk ürünlerinin, daha iyi temizliyor algısı ile kullanılmasıdır. Oysa yetişkinlerin cilt pH'ıyla çocuk ve bebeklerinki çok farklıdır. Yetişkin insanda üst tabaka epidermisin pH değeri 5.5. iken, yeni doğan bebeğin cilt üzeri asit mantosu henüz oluşmadığı için pH değeri nötrdür.

Sıkılaştırıcı ya da yaşlanmayı geciktirici yoğun gece kremleri, mutlaka belli bir yaştan sonra kullanılmalıdır. Bazı ciltler yaz ve kış döngülerinde farklı ürünler kullanma ihtiyacı duyar. Örneğin karma bir cilt kışın kuruyabilirken, yaza doğru yağlanma eğilimine geçer. Cildin neme ihtiyacı vardır, özellikle kuru ciltlerin kış aylarında bu nemi tutabilmesi zor olur. Kuru ciltlerin sert temizleyicilerden ve antibakteriyel sabunlardan uzak durması gerekir. Alkollü tonik cildinizi kurutacağından tercih edilmemelidir. Yazın hafif yağlı, kışın ve sonbaharda yoğun yağ içerikli nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin üzerine yaz ve kış güneş koruyucu mutlaka sürülmelidir.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.

facebooktwitterinstagramlinkedinmail